Obrátená vybíjaná je ideálna aj pre veľa detí

Vybíjaná je veľmi populárna hra na hodinách telesnej výchovy. No nie je to len jedna hra. Existuje množstvo variant. Poznáte ich? Hrávate ich? Postupne si v samostatnom seriáli predstavíme pre inšpiráciu niektoré z nich.

Všetko je inak

Ako už názov napovedá obrátená vybíjaná má svojské pravidlá. Na úvod sú v poli len dvaja alebo traja hráči. Záleží od množstva detí, ktoré máte na hodine. Neodporúča sa začať v poli len s jedným hráčom, pretože to spomalí úvod hry.

Ostatní žiaci stoja v zázemí a snažia sa vybiť hráča v poli. Ak sa im to podarí, za odmenu sa hráč, ktorý vybil, môže presunúť do pola svojho družstva.

Cieľom vybíjanej je dostať všetkých hráčov zo zázemia do svojho pola

Na vybitie je potrebne nabiť jednou prihrávkou. Platí pravidlo troch krokov s loptou. Vybiť môže aj hráč z pola do pola súpera. V takom prípade sa vracia vybitý hráč späť do zázemia. Z pola nie je možné vybiť posledného hráča, inak by hra skončila patom.

Hráči musia pochopiť, že je pre nich výhodnejšie, ak vybíjajú zo zázemia do pola súpera. Sú však situácie, kedy je potrebné doplniť zázemie súpera. Napríklad ak už v zázemí súpera ostane posledný hráč, je len otázkou času, kedy sa mu tiež podarí vybiť hráča a hra skončí.

Sú situácie, kedy vo vlastnom zázemí ostane menej šikovný spoluhráč, ktorému sa nedarí nikoho vybiť. Team musí pochopiť, že je dobré, ak sa skúsený hráč nechá z pola vybiť a vráti sa späť do svojho zázemia. Môže tak svojmu menej skúsenému spoluhráčovi pomáhať, zbierať mu lopty, učiť ho a podporovať. Rozvíja sa tak aj teamová spolupráca.

Hra bez konca?

Hráči sa dostávajú do pola a sú opäť vybití späť do zázemia. Stáva sa to a hra nie vždy smeruje ku koncu. Je to aj o stratégii a žiaci sú donútení takticky myslieť. Hráči musia pochopiť, aký je cieľ hry a čo preto musia urobiť. Nič si z toho nerobte, ak na prvej hodine deti nestihnú dobrať túto hru do víťazného konca.

Ideálna hra pre veľa hráčov

Každý telocvikár ocení hru, pri ktorej dokáže aktívne zapojiť veľa detí. Pri tejto hre nevadí ani 25 detí.  Ak sa hráč dostane do pola, nemôže pasívne postávať. Musí sa vyhýbať strelám, zachytávať lopty a nahrávať spoluhráčom v zázemí.

A aké varianty vybíjanej využívate na svojej telesnej výchove?

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Hra s hádzaním kruhov

26,00 €

Hra s hádzaním kruhov Kúpiť

Číselná pyramída

24,90 €

Číselná pyramída Kúpiť

Sport-Thieme Indiaca Náhradné pierka

8,00 €

Sport-Thieme Indiaca Náhradné pierka Kúpiť

Odoberajte telocvikárske novinky

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba

ODOBERAJTE TELOCVIKÁRSKE NOVINKY

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne :)

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba.