Pilotné testovanie prváčikov mojimi očami

Mal som možnosť zúčastniť sa pilotného testovania prváčikov na telesnej výchove. Presnejšie dvoch testovacích dní v Senci. Rozprával som sa s odborníkmi a ľuďmi z NŠC, ktorí majú projekt na starosti.

Keď som pridal na FB status o testovaní, väčšina reakcií bola medzi telocvikármi už z princípu záporná. Povedal som si, že sa skúsim nad názor všeobecnej mienky povzniesť. Vytvoriť si vlastný názor.

Testovanie je podľa mňa dobrý projekt

Má to však viac ALE a o tom by som sa chcel rozpísať. Plošné, zákonom stanovené testovanie má veľký potenciál. Komunikácia, že je to služba pre rodičov, aby vedeli na aký šport sa ich dieťa hodí, je slušne povedané nedostatočná.

Vôbec nie je na škodu, ak si dieťa prejde viacerými športami a získa z každého rožka troška. Naviac testovanie nezohľadní psychiku dieťaťa, ktorá bude pre mnohé športy v budúcnosti rovnako kľúčová.

Rodičom sa to páči

Keď som sa rozprával s rodičmi, bol som milo prekvapený. Reakcie boli kladné. Na svoje deti sa predsa len pozeráme asi ináč, ako na abstraktný projekt ministerstva. Takže niečo na tom bude. Ak to pomôže rozkomunikovať a spopularizovať šport u zaneprázdnených rodičov detí, bod pre projekt.

Čo nám čísla vedia priniesť

Prvé roky nič. Neskôr veľa. Za predpokladu, že čísla budú kvalitné, už o 5-10 rokov budeme vidie, kam naše deti – budúcnosť speje. Krásne sa odzrkadlí, či nám deti priberajú a mlandravejú alebo sú zdravšie.

Na telocvikari.sk bol veľmi populárny rozhovor s Viktorom Bielikom o upadajúcej kondícii detí. Aby mohol vzniknúť, muselo sa testovať v minulosti aj teraz. Zozbierať takéto dáta je ťažké a preto aj výstupy vzácne.

Ak budú získané čísla z pripravovaného testovania verejné (musia byť), začnú ich využívať odborníci. Neskôr aj mainstreamové média. Porovnávanie nebude ťažké ani pre nešportového redaktora. Skôr či neskôr vznikne tlak na zmenu. Zatiaľ o tom hovoria len aktivisti a odborná verejnosť. Týmto porovnaniam ale bude rozumieť každý.

Páči sa mi myšlienka zapojenia klubov z okolia. Hľadania talentov a oslovovanie detí a rodičov. Len to nesmie ostať pri myšlienke.

Rozhodujúce bude motivovať telocvikárov

Viac práce pre telocvikárov? Áno aj nie. S každým testovaním je práca. Ak je však telocvikár dobrý, svoje deti si tak či tak testuje. Keď sa po pilote batéria zákonom stanovených testov definitívne utrasie, je šanca, že sa budú používať aj pre iné triedy.

Aby bolo ale testovanie presné, musia byť telocvikári motivovaní. Inač sa zozbierajú nepresné údaje. Toto by si mali kompetentní uvedomiť.

Je to infoprojekt alebo telocvikársky projekt?

Získané údaje sa zadávajú online do databázového systému cez užívateľsky pekné, blbuvzdorné rozhranie. Telocvikári dostanú tablety, aby ich mali pri testovaní.

Všimol som si, že ich pri testovaní používali až sekundárne. Papier je papier a telocvikári sú naň zvyknutí. Nech je ťukanie do tabletu akokoľvek moderné, vždy bude pomalšie ako písanie na papier. Naviac ak vypadne internet…

Pre pilotné testovanie bola vybratá škola, ktorá mala priamo v telocvični Wifi prístupový bod. Naviac kvalitný prístroj Unifi s 5GHz frekvenciou. Tá je menej obsadená ako preplnená 2,4GHz. A preto aj signál by mal byť dobrý.

Toto na mnohých školách nemusí platiť. Telocvične sú často samostatné budovy, kde Wifi signál môže byť slabší, alebo žiadny. Do budúcna je sľúbená funkcia offline nahadzovania údajov s neskorším odoslaním na server.

Toto video je len prvá časť. Do 20 minút sa nedá obsiahnuť tak zložitá téma. V druhej časti sa budem venovať výberu testov. Načo sú dobré, prečo boli vybraté a čo sa nimi sleduje.

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Sport-Thieme Rozlišovací dres Farba: Modrá 53x70 cm Juniori

5,50 €

Sport-Thieme Rozlišovací dres Farba: Modrá 53x70 cm Juniori Kúpiť

Sport-Thieme Indiaca Turnier (Competition)

36,00 €

Sport-Thieme Indiaca Turnier (Competition) Kúpiť

Samonafukovacia penová lopta Veľkosť: 16cm

13,99 €

Samonafukovacia penová lopta Veľkosť: 16cm Kúpiť

Odoberajte telocvikárske novinky

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba

ODOBERAJTE TELOCVIKÁRSKE NOVINKY

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne :)

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba.