Majú curlingoví rodičia vplyv na rastúci počet necvičiacich detí?

To, že každý rok je na telocviku viac a viac detí s ospravedlnenkami od výmyslu sveta, je nepríjemný fakt. Prečo je to tak? Aký máte na to pohľad vy – telocvikári?

Počas zimných prázdnin sa mi dostali pod nos prednášky na tému curlinový rodičia a curlingové deti. Táto téma ma oslovila a z môjho pohľadu je to jeden kamienok do mozaiky problému s názvom – necvičiace deti na hodine TV.

Škandinávci majú curlingových rodičov, američania helicopter parrents, číňania malých cisárov

Vo všetkých prípadoch sa jedná, samozrejme, o metaforu. Prirovnanie, ktoré má charakterizovať správanie rodičov voči svojim deťom. A nie pozitívne. Mne sa najviac páči severské prirovnanie.

Čo sú to curlingoví rodičia?

Pri zimnom športe s názvom curling hráči posúvajú po ľade kamene. Aby ovplyvnili pohyb svojho kameňa, využívajú metly. Nimi ľad pred pohybujúcim sa kameňom zametajú tak intenzívne, že kameň mení smer pohybu. Zastavuje skôr alebo neskôr. Toto všetko sa tím snaží ovplyvniť podľa svojho cieľa.

Curlingoví rodičia pri výchove svojho dieťaťa tiež sledujú ciele. Majú plán. Presne vedia, kam má ich dieťa v živote smerovať.

Častokrát pred svojím potomkom zametajú cestu životom až priveľmi intenzívne. Všetky prekážky sú upratané. Dieťa prechádza rokmi bez „problémov“. Akékoľvek nebezpečie, prekážka, krivda je vyzametaná z cesty. Plány rodičov sa musia plniť.

Dieťa nemá šancu robiť chyby a učiť sa z nich

Nemá snahu sa nad vecami hlbšie zamýšľať a spájať si poznatky do väčších celkov. Upratovacia čata to robí zaňho a je vždy v pohotovosti.

Deti sú hravé a zvedavé. Veľakrát ale nedostanú šancu si aktivity vyskúšať. Ak ich totiž curlingoví rodičia považujú za nebezpečné alebo nad nimi nemajú kontrolu, zmenia smer pre svoje dieťa.

Termín helicopter parrents je podobná metafora. Predstavuje rodičov, ktorí neprestajne krúžia nad svojimi deťmi. Kontrolujú, usmerňujú a riadia kroky z hora. A čínska veľavravná metafora sa ujala v Ríši stredu po zavedení politiky jedného dieťaťa.

Curlingoví rodičia a telesná výchova

Počet necvičiacich detí neustále rastie. Myslím, že svoj podiel na tomto stave majú aj ospravedlnenky od curlingových rodičov. Pod heslom „Kto nič nerobí, ten nič nepokazí.“, ochránia svoje dieťa pred potencionálnym úrazom.

Máte deti curlingových rodičov na svojich hodinách telesnej výchovy? Sedia na lavičke? Podeľte sa o názory, príbehy a skúsenosti do komentárov.

Tip: Prečo upadá kondícia dnešných detí? 

Ďakujem Curling.sk za možnosť natáčania ilustračných záberov na ich tréningu. Budúci týždeň prinesiem pokračovanie „vlogu“ o tomto športe 🙂

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Sport-Thieme Rozlišovací dres Farba: Modrá 50x60 cm Deti

4,80 €

Sport-Thieme Rozlišovací dres Farba: Modrá 50x60 cm Deti Kúpiť

Pedalo Sada 4 tréningových vozíkov na cvičenie Color Line

255,00 €

Pedalo Sada 4 tréningových vozíkov na cvičenie Color Line Kúpiť

brankársky florbalový set Veľkosť: S  - modrá

165,00 €

brankársky florbalový set Veľkosť: S - modrá Kúpiť

Odoberajte telocvikárske novinky

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba

ODOBERAJTE TELOCVIKÁRSKE NOVINKY

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne :)

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba.