Molekuly s fitloptami a Vláčik s fitloptami

Ak máte na škole fitlopty, môžete vyskúšať hru Molekuly s fitloptami. Hra je vhodná na začiatok hodiny a predovšetkým do tried, ktoré sú živé a hravé.

Molekuly s fitloptami

Každý zo žiakov má svoju fitloptu. Behá po celom priestore telocvične. Loptu môže držať alebo s ňou driblovať.  Telocvikár zakričí číslo, napríklad 3. Úlohou detí je vytvoriť molekulu, aby sa dotýkali 3 fitlopty. Ak máte osem detí, šiestim sa to podarí a dvom žiakom nie. Každý si počíta body samostatne.

Deti držia lopty v rukách a takto sa spájajú do molekúl.  Môžete to kombinovať aj so sedom na fitlopte. V takom prípade si žiaci na loptu sadnú chrbtom k sebe. Dôležite je, aby sa lopty dotýkali.

Postrehy z praxe

Deti rýchlo pochopia, že je výhodné nevzďaľovať sa veľmi od ostatných, aby mali väčšiu šancu vytvoriť molekulu. My však chceme, aby boli v neustálom pohybe.

  • Môžete pridať krátke doplnkové cvičenie. Až keď ho absolvujú, môžu vytvoriť molekulu. Ak máme vyrovnanú triedu, môžeme deti motivovať obmedzeným počtom lôpt na viac detí.
  • Telocvikár môže využiť čiary a predmety v telocvični. Zakričí číslo, ale aj farbu čiary. V takom prípade sa môže molekula vytvoriť len na tomto mieste.

Aby hra mala zmysel, musia byť deti v neustálom pohybe. Číselné povely by mali nasledovať rýchlo po sebe, aby boli deti nútené rýchlo reagovať a rozvíjať orientáciu v priestore.

Tip: Zahrajte si aj naháňačku Molekuly

Vláčik s fitloptami

Podobnou hrou je Vláčik s fitloptami. Telocvikár povie napríklad číslo „5“. To znamená lokomotíva a 4 vagóny za ňou. Deti si sadajú na lopty tak, aby sa fitlopty navzájom dotýkali. Ak je niekde medzera, vagón nie je dobre zapojený. Ak máte väčšie deti a malé lopty (ako my vo videu), môžete improvizovať – deti si sadnú a lopty držia spojené vo vzpažení nad hlavou.

Postrehy z praxe

  • Vlak ide jedným smerom. Bežne sa stane, že sa niektorý vagón zapojí do opačného smeru. Je to chyba, na ktorú odporúčam upozorniť až počas hry. Mali by na to prísť sami a zapojenie vagónov opraviť. 🙂

Tip: Zahrajte si aj pohybovú hru na vláčiky

Aj toto video mohlo vzniknúť vďaka telocvikárom, ktorí nakupujú športové pomôcky na Deivo.sk. Nájdete tam aj fitlopty. Všetkým, ktorí nákupom podporujú vznik telocvikárskych videí, ďakujem.

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Sport-Thieme BASKETBALOVÝ KÔŠ Standard + sieťka

90,00 €

Sport-Thieme BASKETBALOVÝ KÔŠ Standard + sieťka Kúpiť

Sport-Thieme Kriketová lopta 200g, priemer 7,6cm

9,00 €

Sport-Thieme Kriketová lopta 200g, priemer 7,6cm Kúpiť

Plastová prekážka Výška: 15cm

7,90 €

Plastová prekážka Výška: 15cm Kúpiť

Odoberajte telocvikárske novinky

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba

ODOBERAJTE TELOCVIKÁRSKE NOVINKY

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne :)

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba.