Šmatlanie u detí, alebo prečo chcem hovoriť o vložkách do topánok

Vidím to okolo seba neustále. Ľudia športujú, behajú a myslia si, ako dobre pre seba robia. Zdravie je však často kompromis. Niečo za niečo. Získam kondíciu a začne ma pobolievať koleno alebo chrbát.

Vložky všetko nevyriešia, ale stoja za pozornosť

Prvý krát som sa s problematikou vložiek zoznámil na prednáške MUDr. Vladimíra Hostýna na konferencii Aby šport nebolel. V tom čase som sa venoval portálu Sportujeme.sk, ktorý bol mediálnym partnerom podujatia.

Zadal som grafikovi požiadavku. Banner, ktorý bude na pódiu. Fotku kúpil z fotobanky a dodal návrh. Boli na ňom mladí, usmiati, šťastní športujúci ľudia. Z marketingového hľadiska to bola dobrá práca.

Pán doktor Hostýn začal svoju prednášku o vložkách do topánok. A ako povedal, aj keď nie je v práci, všíma si čo majú ľudia obuté, ako chodia a behajú. Poukázal na vysoké „štekle“ organizátorky  a jeho pozornosti neunikol ani môj reklamný pútač. A vtipne ho zhodil.

Voľne povedané: Aj keď sa športovci na plagáte usmievajú, ten smiech ich prejde. Pri takomto behu budú skôr či neskôr pacientmi.

banner nesprávne behanie

Od tých čias si všímam prácu v členku už aj ja. A vidím to všade. Na hrádzi, v parku, aj v telocvični u detí.

Deti na lavičke

Časť detí má nesprávne zastabilizovaný členok. Dynamická energia zo športovania sa cez členok nesprávne prenáša do celého tela. Tam môže časom spôsobiť problémy.

Niektoré deti s ospravedlnenkou na lavičke už svoju diagnózu majú. A rodičia vôbec nemusia tušiť, že prvotný problém je v členku, resp. v chodidle. Riešia dôsledok a nie príčinu.

Šport je urýchľovač

Druhým extrémom sú prehnane športujúce deti. Dosahujú športové ciele a výkonnostne rastú. Mladé telo veľa znesie. A jedného dňa pre zranenie so športom predčasne seknú.

Ak by nešportovali, prejavil by sa problém napr. s kolenom až v päťdesiatke. Šport však všetko urýchlil. Tisíce opakujúcich sa nesprávnych pohybov si vyberie svoju daň. Pohybový aparát sa predčasne opotrebuje. Sú vyradení z výkonnostného športu a život ide ďalej.

Neviem čo neviem

Veľa sa hovorí o plochých nohách a vložkách na recept. To ale nie je predsa všetko. Myslím, že sa tomuto problému málo venuje.

Telocvikári a ani tréneri mu nevenujú väčšinou pozornosť a rodič jednoducho o probléme nevie. Preto som sa rozhodol spraviť dve videá k tejto téme. Prvým som chcel upútať vašu pozornosť. Druhé video bude rozhovor s Jánom Pozorom, u ktorého si už roky dávam robiť vložky na mieru.

Ak máte otázky k problematike vložiek, píšte ich do komentárov. Čas máte do utorka 18.09.18, kedy beriem kameru a ideme točiť rozhovor.

 

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Sport-Thieme Volley Mini-Handball penová lopta

24,00 €

Sport-Thieme Volley Mini-Handball penová lopta Kúpiť

Sport-Thieme kotúč lana na švihadlá Farba: Modrá

85,00 €

Sport-Thieme kotúč lana na švihadlá Farba: Modrá Kúpiť

Derbystar futbalová lopta Bundesliga Brillant Replica Veľkosť: 4 Light

35,00 €

Derbystar futbalová lopta Bundesliga Brillant Replica Veľkosť: 4 Light Kúpiť

Odoberajte telocvikárske novinky

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba

ODOBERAJTE TELOCVIKÁRSKE NOVINKY

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne :)

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba.