2 pohybové hry s prvkami inklúzie. Žiak na vozíku na hodine telesnej výchovy

Ak sa nám v triede objaví žiak na vozíku, vieme ho zapojiť do hodiny telesnej výchovy. Nemusí byť automaticky oslobodený. Zapojiť sa dá do celej vyučovacej hodiny alebo do jeho častí.

Dnes si ukážeme dve pohybové hry, ktoré sa hodia do úvodu, na rozohriatie.

Presný názov hodiny: Inkluzívna telesná a športová výchova s prvkami psychomotoriky.

1. Hra na farby (hra na písmenká)

Táto hra sa dá hrať na písmenká alebo aj na farby. Farby sú aj o psychomotorike a vedia viac motivovať žiakov základných škôl.

Za sprievodu hudby sa deti voľne pohybujú po telocvični. Učiteľ zakričí farbu (napr. modrá) a vypne hudbu. Žiaci sa musia zorientovať a bežať k spolužiakovi s takouto farbou trička. Aby sa dostali do bezpečia, musia sa ho dotknúť.

V okamihu, kedy telocvikár zvolá farbu, vybieha zo svojho stanovišťa čertík a snaží sa chytiť spolužiaka. Ak čertík chytí spolužiaka skôr, ako sa ten dotkol modrého trička, stáva sa novým čertíkom.

Ak sa hra hrá na písmenká, učiteľ zvolá písmeno. Napríklad „P“. Deti sa musia chytiť spolužiaka, ktorý má meno, začínajúce na toto písmeno. Napr. Peter, Paula atď. Ak sa kolektív nepozná, Peter a Paula dvihnú ruku. Ak sa trieda dobre pozná, nemusia dvihnúť ruku. Hra sa stane náročnejšou na orientáciu a rozhodovanie.

Inkluzívne prvky v tejto hre

Snažíme sa zapájať žiaka na vozíku do tejto hry. Telocvikár preto častejšie vyvoláva farbu trička, ktorú má vozičkár alebo farbu, ktorá je v blízkosti vozičkára. Vozičkár nie je taký rýchly ako jeho spolužiaci a vďaka tomu bude mať väčšiu šancu.

2. Sanitka

Deti sa voľne pohybujú po telocvični. Žiak na vozíku má v lone väčší počet tenisových loptičiek (napr. 30).

Jeho úlohou je strieľať loptičky po svojich spolužiakoch. Ak niekoho zasiahne, trafený spolužiak „ochorie“ a ľahne si na zem. V tom momente štartuje z nemocnice sanitka.

Sanitka sú 4 žiaci, ktorí držia deku. Na túto deku naložia chorého spolužiaka a odnesú ho do nemocnice. Akonáhle sú v nemocnici, ich pacient vyzdravie a vracia sa späť do hry.

Cieľom pohybovej hry je zasiahnuť čo možno najviac spolužiakov. Hra končí, keď vozičkár minie všetky svoje loptičky. Hra môže skončiť aj vtedy, ak sa mu podarí trafiť všetkých spolužiakov a nie je už koho vybíjať.

Sanitka má imunitu. Na sanitku vozičkár nestrieľa.

Ak máte na vyučovacej hodine žiaka so zníženou hybnosťou horných končatín, určíme spolužiaka, ktorý ho tlačí.

Video vzniklo na školení telocvikárov Škola v pohybe 2022. Vozičkár bol figurant.

Viac videí zo Škola v pohybe tu.

Videozáznam je súčasťou riešenia projektu
Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu SR,
KEGA 051UK-4/2022 s názvom
„Inkluzívne vzdelávanie v telesnej a športovej výchove“

Odoberajte telocvikárske novinky

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba

ODOBERAJTE TELOCVIKÁRSKE NOVINKY

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne :)

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba.