Ako vybrať pre deti správne lopty na hádzanie a chytanie

Ako prvé, čo deti s loptou učíme, je hádzanie a chytanie. Podľa toho, akú loptu telocvikár zvolí, bude aj iný efekt na detskú emóciu a rýchlosť učenia. Pozrite si náš rozhovor s Rudom Pátkom, kde sa o loptách rozprávame do hĺbky. Sem vyberám zopár myšlienok.

Veľkosť, hmotnosť, tvar, odskok, tvrdosť, farebnosť, vzor. Toto sú všetko faktory, ktoré majú vplyv na proces učenia sa.

Veľkosť lopty na hádzanie

Detská ruka je oproti tej dospeláckej výrazne menšia. To znamená, že potrebujú oveľa menšiu loptu, aby si osvojili správnu techniku hádzania. Pre 6 – 8 ročné deti je to cca 12 cm (1. – 3. trieda ZŠ). Ak sa učia hádzať s väčšou „univerzálnou“ loptou, budú lopty držať nesprávne a fixovať si nesprávnu techniku hodov.

Úchop

12 cm penová lopta je poddajnejšia pre detskú ruku ako nafukovacia gumená lopta. Istota úchopu je tak u penovej lopty väčšia.

Na školách sú často využívané na hádzanie tenisové loptičky. Veľkosťou sú to detskej ruky vhodné. Ich odskok je výrazný a to má vplyv na dlhšie zbieranie a menší objem pokusov na hodine.

Veľkosť lopty na chytanie

Ideálna veľkosť je 16 – 20 cm. Najvhodnejší materiál sú rôzne penové lopty. Majú ideálny odskok a deti sa ich neboja. Zlozvyk prižmurovania očí pri ich chytaní je menší.

Lopty z peny majú väčšiu tlmiacu schopnosť. Oproti nafukovacím loptám sú tak pomalšie a dieťa bude mať viac úspešných chytení.

Farba lopty je dôležitá

Ak telocvikár vyberá lopty, mal by zvážiť aj farebnosť. Deti majú radi, ak si môžu vybrať farbu. Má to vplyv na emóciu a vzťah žiaka k lopte, ktorú si sám vybral. Ak máme 5 modrých, 5 červených a 5 žltých lôpt, plní farebnosť aj organizačnú funkciu. Automaticky sa deti rozdelili do farebných družstiev. Povely učiteľa tak môžu byť podľa farieb.

Vo videu sme sa rozprávali o týchto loptách:

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Penový slíž

5,00 €

Penový slíž Kúpiť

Sport-Thieme Podlahové značky kruhové 23cm Farba: Zelená

4,50 €

Sport-Thieme Podlahové značky kruhové 23cm Farba: Zelená Kúpiť

Hra s hádzaním kruhov

26,00 €

Hra s hádzaním kruhov Kúpiť

Odoberajte telocvikárske novinky

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba

ODOBERAJTE TELOCVIKÁRSKE NOVINKY

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne :)

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba.