Telocvikári ich volajú rôzne. Penové slíže, nudle, hranolky, či bambusy. Viete čo s nimi robiť na telesnej výchove? Spolu s Milanom Krídlom sme si pre Vás pripravili inšpiratívne video, kde cvičení nájdete naozaj veľa.
Rozohriatie s penovými slížmi
Všetci žiaci dostanú po jednom slíži. Deti sa naháňajú po celej ploche. Jednotka naháňa dvojku a keď ju chytí, dvojka začne naháňať jednotku. Odovzdanie baby môže byť jemné buchnutie slížom alebo dotyk jeho koncom.
Žiak do voľného priestoru posunie po zemi slíž. Pribehne k nemu, zoberie ho a znova posunie.
Žiak do voľného priestoru posunie po zemi slíž. Pribehne k nemu a okolo slíža vykonáva nohami maximálnu frekvenciu a znova slíž posunie. Po niekoľkých opakovaniach môžu deti vykonávať frekvenciu vzad.
Do voľného priestoru posunie po zemi slíž. Pribehne k nemu a podobne, ako na lavičkách, vykonáva preskoky s obratom.
Aj na rozvoj šikovnosti a jemnej motoriky
Žiak drží na otvorenej dlani koniec penového slíža. Jeho druhý koniec smeruje hore. Cieľom je čo najdlhšie vydržať, kým slíž nestratí rovnováhu a spadne na zem.
Rovnováha na lakti, na nohe, či na čele.
Hádzanie penových slížov
Najjednoduchšie je vyhadzovanie slíža do výšky a následné chytanie. Vystreľovanie môže byť dlaňou, podobne, ako podanie pri volejbale, zdola.
Penový slíž je relatívne lacný. Určite však lacnejší ako penové oštepy. Predstavuje tak dostupnejšiu pomôcku pre nácvik hodu do diaľky.
Rovnovážne cvičenia
Penový slíž môžete využiť ako kladinu. Deti po slíži prechádzajú a rozvíjajú rovnováhu. Pádu sa báť nemusia, pretože sú 5 cm nad zemou. Kráčať sa dá vpred, bokom, aj vzad.
Penový slíž a lopta
Vyskúšajte využiť penový slíž ako hokejku 🙂 Ideálne budú väčšie, ľahšie lopty.
Driblovanie lopty s využitím slíža.
Vyhadzovanie lopty za pomoci slíža – zo slíža si vytvoríme kruh, z ktorého loptu vyhadzujeme aj doň chytáme.
Cvičenia vo dvojiciach, či trojiciach
Každý žiak má slíž. Vo dvojiciach si ich súčasne hádžu. Telocvikár môže pracovať s frekvenciou prehadzovania alebo vzdialenosťou detí od seba.
Toto cvičenie na reakčnú rýchlosť sme tu už mali s palicami. Môžete ho vyskúšať aj so slížmi.
Dvojica má dva slíže. Jeden žiak drží konce na jednej strane a ten druhý na opačnej strane. Vytvoria tak so slížov koľajničky, po ktorých si kotúľajú loptu.
Hore uvedené cvičenie sťažíme. Dvojica loptu vyhodí a nechá spadnúť na zem. Po odraze lopty ju za pomoci slížov opäť uchopia.
Tak, ako môžete vidieť v crossfit centrách cvičiť športovcov s lodnými lanami, môžu mále deti robiť vlny s penovými slížmi.
Deti majú rady súťaže a štafetové hry
Jeden žiak pred sebou horizontálne umiestni slíž. Druhý z družstva ho podlezie a aj on umiestni slíž. Ak cvik robí dvojica, prvý z dvojice podlezie slíž a znova dá ten svoj pred seba. Takto sa striedajú a pokračujú až na koniec trate.
Slíže sa v dvojici alebo trojici ukladajú pod nohy. Zem je láva a žiak môže stúpiť len na podložený slíž. Ten ktorý už prešiel sa prenesie a podloží pred neho. Tento princíp môžete skúsiť aj s novinami.
Preskakovanie slíža namiesto švihadla. Ak máte na škole dlhé slíže, máte zároveň 160 cm dlhé švihadlo.
Posledné cvičenie určite poznáte s lanom alebo so švihadlom. Jeden žiak stojí v strede kruhu. Točí s penovým slížom. Okolo stoja deti a ich úlohou je preskakovať penový slíž. Tip: Po chvíli žiaka uprostred vystriedame, aby sa mu nezatočila hlava 🙂
Ďakujem telocvikárom, ktorí nakupujú na www.deivo.sk a umožňujú mi tak tvoriť pre vás takéto telocvikárske videá. Nájdete tam aj penové slíže.
Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží
Odoberajte telocvikárske novinky
Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂
Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.
Upss. Nastala chyba
Vediem Telocvikari.sk a Deivo.sk. Som absolvent FTVŠ UK (Atletický tréner a učiteľ telesnej výchovy a sociálnej pedagogiky). V súčasnosti sa naplno venujem Telocvikari.sk o.z. a podnikaniu. Pomáham telocvikárom a školám s výberom športového vybavenia na kľúč.
Tel. kontakt: +421 908 057 775