11 cvičení na lavičkách na skočnosť, rovnováhu a zábavu

Cvičení na lavičkách je veľmi veľa. V prvej časti sme si ukázali cvičenia na rozohriatie, posilnenie a skočnosť. V dnešnom pokračovaní v tom budeme pokračovať. Pridáme aktivity na obratnosť a zábavu.

Jednoduché skoky na rozohriatie

Deti začínajú skákať jednoduchým preskakovaním. Rukami sa držia lavičky a znožmo preskakujú z jednej strany na druhú. Keď to žiakom ide, pridáme odrazy vždy na jednu nohu – vonkajšiu (z pravej na ľavú).

Môžete zaradiť aj preskoky len na pravej alebo ľavej nohe.

Relatívne najťažšou verziou je skákanie, kedy sa žiak o lavičku opiera len jednou rukou. Raz pravou a raz ľavou rukou. Odráža sa znožmo.

Cvičenia na lavičke na rovnováhu

Dobrá gymnastická lavička má zo spodnej strany kladinu. Cvičenia na kladine rozvíjajú rovnováhu a deti získavajú pocit sebavedomia.

Najprv po kladine deti kráčajú, keď získajú istotu, môžu ju prebehnúť.

Pridáme cvičenie, kedy sa žiak odrazí, v letovej fáze vymení nohy a dopadne na kladinu.

Žiak po kladine kráča a vykonáva prednoženie. Stojnou nohou vykonáva podrep.

Šikmá lavička o rebrinu

Cvičenia na šikmej lavičke majú deti veľmi rady.

Lavička je na 5-6 stupienku. Zo začiatku deti len kráčajú. Keď si to vyskúšajú, môžu zrýchliť. Pridáme výskok do vzpaženia a dopad na žinenku.

Pre zatraktívnenie pridáme na záver ešte kotúľ.

Posilňujeme na lavičke

Lavička je zaháknutá na 8. rebrine. Žiak leží na lavičke na bruchu. Silou paží sa priťahuje k rebrine. Toto cvičenie posilňuje paže a dá sa využiť aj ako štafeta. Ak je to pre deti ťažké/ľahké, zmeníme sklon lavičky.

Na rebrine ako po rebríku

Telocvikár by si mal byť istý, že deti vedia liezť po rebríku. Že dodržujú trojbodový úchop. Dve nohy a jedna ruka, alebo dve ruky a jedna noha. Deti rozvíjajú dôveru vo svoje schopnosti a bude sa im to hodiť aj do života. Na telesnej výchove to využijeme pri cvičeniach, kedy je šikmá lavička zavesená výrazne vyššie.

Suchý tobogan

Toto cvičenie si pomenovali a vlastne aj vymysleli deti. Milan Krídl ho zaraďuje na záver cvičení s lavičkami. Suchý tobogan je o sebadôvere a predovšetkým o zábave. Deti sa po bruchu spúšťajú po lavičke ako na tobogane. Lavička je zaháknutá na cca 10. priečke.

Odoberajte telocvikárske novinky

Raz mesačne telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba