Ako skákať do výšky #3 – Flop

Máme za sebou už dve videá o skoku do výšky. Ako prvé bolo potrebné sa u detí zamerať na odrazovú nohu a flopárske cvičenia.

Po osvojení si úplných skokanských základov sme sa zamerali na nožničky. Je to pre deti jednoduchšia a prirodzenejšia technika. Dnešná hodina telesnej výchovy sa bude venovať nášmu hlavnému cieľu – technike flop.

Rovinky do oblúka

Aby sa deti naučili pri rozbehu nakláňať, môžme do úvodu zaradiť rovinky do oblúka. Žiaci musia ísť šprintom a zdôrazňujeme im nakláňanie sa.

Alternatívou sú naháňačky do kruhu. Deti stoja v kruhu. Rozrátajú sa striedavo na prvého a druhého. Telocvikár povie napr. „prvý vľavo“. Deti vybiehajú a snažia sa chytiť žiaka bežiaceho pred nimi. Po dobehnutí kola sa zaradia a čakajú na ďalší povel. Musí to byť rýchle a uklonené.

Zopakujeme výškarske cvičenia. Snažíme sa im venovať čo možno najmenej času, aby na flop ostal najväčší priestor. Telocvikár by však mal mať istotu, že si to žiaci obnovili.

  • Padanie do flopárskeho mostíka
  • Flop z miesta
  • Flop z troch krokov spredu – odraz z dvoch nôh s vytočením o 90 stupňov

A ideme na flop

Začíname z 3 krokov. Najprv pomalšie, potom s naskipingovaním. Predĺžime na 5 krokov a následuje naskipingovanie na 5 krokov.

Odraz musí byť v prvej polovici doskočiska. Najprv ide ruka, rameno, hlava a až potom zvyšok tela. Nohy ako úplne posledné. Ak idú najprv nohy, ťažisko sa nikdy nepodarí dostať hore.

Prečo skáčeme len cez gumu?

  1. V tak krátkom čase vyučovacej hodiny je nepraktické neustále dvíhať a nastavovať latku. Kradne to čas na pokusy.
  2. Hlavným argumentom je však to, že deti sa stále len učia skákať. Ak taký žiak padne chrbtom na latku a udrie sa, už vám nebude chcieť skákať. Minimálne sa stratí radosť zo skákania. Bude mať blok skákať naplno.

Áno, neskôr keď už to deťom ide a pripravujú sa na medzi školské preteky, tam už má zmysel aj latka.

Bezpečnosť

Doskočisko musí byť od steny. Po stranách a za doskočisko prikladáme žinenky. Deti skáču cez gumu a nie cez latku. Guma musí byť zavesená tak, aby pri nevydarenom pokuse mohla samostatne spadnúť a nezobrala so sebou aj stojan.

Najprv skáču všetci z pravej strany a až potom sa rozbiehajú žiaci zľava.

Už pri rozcvičení sme zaraďovali cvik – nohy v ľahu za hlavu. Dôležité je, aby nohy išli vedľa hlavy. Nie kolenom smerom do nosa. Pri flope sa tak vyhneme rozbitým nosom.

Odraz musí byť v prvej polovici doskočiska.

Rozdielová súťaž v skoku do výšky

Žiaci sa s každým pokusom učia a zlepšujú. Pozorujú sa navzájom a vnímajú výklad učiteľa. Nezaškodí zaradiť súťaž.

Ak máte v triede deti výškovo veľmi rozdielne, vyskúšajte rozdielovú výškarsku súťaž. Od telesnej výšky odrátame skočenú výšku. Najmenšie číslo vyhráva. Takto dostanú šancu aj menšie deti, ktoré dobre skáču.

Najdôležitejšie je to správne namiešať

V tomto výškarskom seriáli sme si samozrejme neukázali všetky cvičenia na podporu správnej techniky skoku do výšky. Cvičení je oveľa viac a je to o skúsenosti a cite telocvikára, ako ich správne namiešať.

V 4.časti si povieme ako skákať do výšky ak škola nemá na doskočisko 🙂

Plánujete pre školu zakúpiť doskočisko?

Nové doskočisko z nášho výškarskeho seriálu sa podarilo zabezpečiť aj vďaka telocvikari.sk. Ak zvažujete nákup, budem rád, ak pri výbere oslovíte aj mňa (telocvikarisk@gmail.com). Podporíte tak projekt Telocvikari.sk. Ďakujem.

 

Odoberajte telocvikárske novinky

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba

ODOBERAJTE TELOCVIKÁRSKE NOVINKY

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne :)

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba.