Energizér Pierka

Martu Páleníkovú poznáte z našich videí o pohybových hrách pre prvý stupeň. Je triednou učiteľkou štvrtákov na základnej škole Felix a vedie si ich od prváčikov. Deti v tejto triede sú, aspoň podľa môjho názoru, iné, ako bežne stretávam na školách. Na to, že sú to štvrtáci, zachovávajú si svoju detskosť. Sú bezprostrednejšie ale aj komunikatívnejšie. A práve spôsob, akým sa rozprávajú, u mňa zanechal dojem.

Uvediem moju čerstvú osobnú skúsenosť

Keď natáčam pre telocvikárov videá, deti sa väčšinou rozprávajú medzi sebou. Ak sú zvedavé, gúľajú očami na mňa alebo na kameru.

Keď prídem do Martinej triedy, je to iné. V septembri sme pre vás natáčali nové pohybové hry. Po skončení som stratil na ihrisku časť z mikrofónu. Keď som prišiel v októbri do ich školy znova, pribehli ku mne deti:

„Ahoj David. Ideme dnes natáčať? Našiel si ten mikrofón, čo si minule stratil?…“

Príklad učiteľky s handicapom, ktorá do Martinej triedy išla prednášať o tom, ako je to žiť s handicapom:

Navštevujúca učiteľka: „Už pred školou sa na mňa zahľadel chlapec. Prišiel ku mne a oslovil ma.“

Žiak: „Ahoj, ty určite ideš ku nám. Rozprávali sme sa o tebe na hodine. Môžem ti zobrať tú tašku? …“

Spätná väzba

Podľa Marty je veľmi dôležitá spätná väzba ihneď po činnosti. Napríklad po energizéroch. Posadí si deti do kruhu a formou rozhovoru si to prediskutujú.

Prečo o tom píšem? Páči sa mi to. Táto téma nie je čisto telocvikárska. Má presah do bežného vyučovania, kde deti musia sedieť 45 minút v lavici. Najlepšie vystreté a bez emócii. Akoby ani neboli deti. Sú však učitelia, ktorí veci robia inak. Verím, že aj takáto inšpirácia padne na úrodnú pôdu. Ďakujem za spätnú väzbu v komentároch 😉

Čo sú energizéry?

Energizéry sú cvičenia, ktoré učiteľ zaraďuje vtedy, keď pozornosť detí klesá. Kľudne aj uprostred vyučovacej hodiny. Deti si po skončení sadajú do lavíc zobudené.

Energizérov je veľa. Okrem fyzickej aktivácie detí sú tieto cvičenia zamerané na rôzne sociálne zručnosti. Napríklad spolupráca, vzájomná pomoc, úcta a rešpektovanie toho druhého. Nevysmievanie sa.

Energizér pierko je aktivita, pri ktorej majú deti za úlohu ponechať pierko vo vzduchu čo najdlhšie. Môžu to dosiahnuť len fúkaním. Učiteľ si rozdelí žiakov do dvojíc, trojíc, štvoríc, aj väčších skupín. Deti sa pri fúkaní nemusia striedať, musia však spolupracovať. Cvičenie je možné hrať aj súťažne. Vyhrá družstvo, ktoré udrží pierko vo vzduchu najdlhšie.

Energizér trvá len pár minút. Deti hru milujú. Ako Marta vo videu hovorí, po skončení zaraďuje okamžite spätnú väzbu, pri ktorej si povedia hlbšie, prečo túto aktivitu robili.

triedny zajac

V Martinej triede majú deti rybičky a zajaca, o ktorého sa samostatne starajú. Delia si povinnosti a učiteľ nemusí zasahovať.

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Deivo Tričko Telocvikari.sk Variant: L Červené dámsky strih

9,90 €

Deivo Tričko Telocvikari.sk Variant: L Červené dámsky strih Kúpiť

Futsalová lopta Sport-Thieme CoreX Kids Veľkosť: č.4 290g

25,00 €

Futsalová lopta Sport-Thieme CoreX Kids Veľkosť: č.4 290g Kúpiť

Sport-Thieme Medicimbal 3kg

42,00 €

Sport-Thieme Medicimbal 3kg Kúpiť

Odoberajte telocvikárske novinky

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba

ODOBERAJTE TELOCVIKÁRSKE NOVINKY

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne :)

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba.