Orientačná hra s počítaním na hodine telesnej výchovy

Táto hra v sebe spája pohyb, orientáciu v priestore a počítanie matematických príkladov. Inšpiráciou bola orientačná hra Cintorín kontrol.

Pozrite si video a inšpirujte sa tiež 😉

Dieťa dostane do ruky mapu, ktorú predtým nesmelo vidieť. Na mape žiak nájde orientačné body. V telocvični to môžu byť dvere, okná alebo rebriny. Na školskom ihrisku to môže byť strom, budova školy a podobne.

Ako prvé si žiak musí mapu správne zorientovať

Ako jednotlivé stanovištia sme využili rozložené klobúčiky. Na týchto métach boli nalepené čísla. Na mieste pre štart bolo len číslo. Na ďalších klobúčikoch už bolo okrem čísla aj matematické znamienko pre sčítanie, odčítanie, násobenie alebo delenie.

Úlohou žiaka bolo nájsť na mape štart a následne ísť podľa mapky po správnych métach až do cieľa. Tak, ako prechádzal po klobúčikoch, počítal matematický príklad. Keď žiak prišiel do cieľa, zapísal si výsledné číslo, ktoré vypočítal.

Telocvikár môže hodnotiť správnosť výsledku, ale aj čas, za ktorý sa deti dokázali mapou dostať až k cieľu.

Pri hre na školskom dvore deti viac nabehajú

My sme pre vás video natáčali v telocvični, pretože nám v deň natáčania pršalo. V telocvični sa vám môže stať, že deti budú tak zamestnané počítaním, že zabudnú aj behať. A budú len kráčať. Na školskom dvore sa to nestane 🙂

Ako môžete vo videu vidieť, telocvičňa mala výhodu pre prváčikov. Je úplne normálne, že im zo začiatku bude robiť problém orientácia, aj matematický príklad. Musia naviac držať medzivýsledok v hlave a to je často problém. Stávalo sa, že sa museli vrátiť na štart a začať cestu odznova.

Základom sú orientačné mapy

Aby ste si so žiakmi mohli túto hru zahrať, budete potrebovať mapy. Môžete si ich pripraviť na počítači alebo spolupracovať so žiakmi napríklad na hodine výtvarnej výchovy.

Hra je časovo náročná na prípravu

Aby deťom na záver vyšiel správny výsledok, musia byť klobúčiky na ploche v správnom rozmiestnení. Je ideálne, ak si ich učiteľ pred hodinou zoradí už na držiaku. Uľahčí mu to rozmiestnenie na ploche.

Na trati môže byť naraz veľa detí. Každý má svoju mapu a počíta svoj vlastný príklad. Aby sa vám nestretávali veľmi na rovnakých kužeľoch, mal by učiteľ zohľadniť aj toto. Ideálne je mať spoločný plán, kde je vidieť cestu všetkých použitých máp.

Ak si však raz pripravíte podklady pre túto hru, viete ju používať opakovane aj pre budúce hodiny telesnej výchovy.

Viac úrovní náročnosti tejto hry

Pre prváčikov sme použili len sčítanie a odčítanie. Aby sa vedeli ľahšie orientovať, ich mapa bola farebná. Každý rad klobúčikov mal svoju farbu. Rovnaká farba bola znázornená aj na mape.

Pre staršie deti bola pripravená čiernobiela mapa a farby klobúčikov na ploche boli náhodné. Okrem sčítania a odčítania museli žiaci aj násobiť a deliť.

Video som pre Vás natočil v spolupráci s O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Set 6 gúm na skákanie

21,50 €

Set 6 gúm na skákanie Kúpiť

Sport-Thieme štartovacie bloky halové

147,00 €

Sport-Thieme štartovacie bloky halové Kúpiť

Plastová prekážka Výška: 30cm

8,50 €

Plastová prekážka Výška: 30cm Kúpiť

Odoberajte telocvikárske novinky

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba

ODOBERAJTE TELOCVIKÁRSKE NOVINKY

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne :)

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba.