Netradičné športy – Tchoukball

Tchoukball patrí v našich končinách k netradičným a neznámym športom. Je to vlastne soft verzia hádzanej. Hádzaná je na našich školách u učiteľov telesnej výchovy populárna. Je to však dosť kontaktný šport, čo nemusí byť vždy ideálne. Tchoukball predstavuje presný opak. Akýkoľvek kontakt medzi súpermi je zakázaný. Dokonca ani chytanie súperových prihrávok nie je povolené.

Táto netradičná hra je vhodná aj pre menej pohybovo zdatných žiakov

Hru Tchoukball vymyslel v roku 1970 švajčiarsky biológ Hermann Brandt. Dôvodom boli množiace sa zranenia a agresivita športovcov.

Tchoukball bol kombináciou hádzanej (hrá sa rukami a podobnou loptou), volejbalu (tím musí zabrániť pádu lopty na zem) a squashu (odrazenie lopty od trampolíny).

Tento šport sa hrá v telocvični na ihrisku 27x16m alebo modifikovanom. Na každom konci je zariadenie podobné “trampolíne” o ktoré sa odráža lopta = tchoukballová bránka.

Okolo trampolíny je bránkovisko v tvare D ktoré je od nej vzdialené 3m.

Oba tímy môžu skórovať na oboch koncoch ihriska. Každý tím má 12 hráčov, z toho 7 na ihrisku. Pre školské podmienky môže byť počet žiakov prispôsobený. Napr. prednášajúci PaedDr. Gustáv Argaj, PhD. popisuje hru 9:9. Hráči sú rozdelený v 3 zónach po 3, pre lepšie nahrávanie.

Útočiace družstvo získava bod ak sa lopta ktorú trafia do trampolíny odrazí von z D územia a nie je chytená hráčom druhého družstva. Neútočiace družstvo môže získať bod ak útočiace družstvo vystrelí a netrafí do trampolíny, alebo sa lopta po odraze dostane mimo hraciu plochu.

Ak bránice družstvo chytí odrazenú loptu, môže pokračovať okamžite v útoku. Na ktorúkoľvek stranu, resp. trampolínu.

Fyzický kontakt je zakázaný

Fyzický kontakt je zakázaný. Bránice družstvo má zakázané aj odchytávanie prihrávok útočiaceho družstva. Hráč môže spraviť 3 kroky s loptou a môže držať loptu max. 3 sekundy, tím si môže prihrať max. 3x predtým ako triafa na rám s trampolínou. S lopou je zakázané driblovať. Ak lopta padne na zem, loptu získava druhé družstvo.

Materiálne podmienky pre hru

Hrá sa s loptami o veľkosti 54 cm až 60 cm a hmotnosťou 325 g až 475g. Ľahšie lopty by nemuseli mať dostatočný odskok od trampolíny. Podmienkou pre hru sú samozrejme okrem lopty aj 2 tchoukballové trampolíny. Herná plocha v školských podmienkach nemusí mať presné rozmery tchoukballového ihriska. Dá sa prispôsobiť.

Video vzniklo v spolupráci s FTVŠ UK, ktoré každoročne na konci leta organizuje workshop pre učiteľov telesnej výchovy – Škola v pohybe. Prednáša PaedDr. Gustáv Argaj, PhD. Pozrite si ešte ako Tchoukball  hrajú profíci

Tip: Tchoukball vybavenie sa dá zakúpiť na deivo.sk v sekcii školský šport.

Ukážka profi zápasu v Tchoukball

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Číselná pyramída

24,90 €

Číselná pyramída Kúpiť

Sport-Thieme Podlahové značky kruhové 23cm Farba: Žltá

4,50 €

Sport-Thieme Podlahové značky kruhové 23cm Farba: Žltá Kúpiť

Tenisová loptička

1,20 €

Tenisová loptička Kúpiť

Odoberajte telocvikárske novinky

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba

ODOBERAJTE TELOCVIKÁRSKE NOVINKY

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne :)

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba.