Aké BOSU vybrať do školy a prečo

V minulosti bolo BOSU výsadou trénerov a fitnesscentier. V súčasnosti to už neplatí. Balančné pololopty nakupujú už aj školy. Ak vás zaujíma, čo všetko sa dá na BOSU cvičiť, neprehliadnite hodinový workshop s Iľjom Čížom.

Točil som ho na FTVŠ UK v Bratislave viac než pred rokom. Cviky nestarnú a bol určený špeciálne pre telocvikárov a posilňovanie s deťmi v školskej telesnej výchove. Odporúčam.

Školy častokrát nevedia aké BOSU do školy kúpiť

Orientujú sa predovšetkým podľa svojich finančných možností. S BOSU mám prax ako tréner, ale aj ako predajca a chcel by som sa podeliť o osobnú skúsenosť s reklamáciami a názor.

Kúpiť napodobeninu alebo originálne BOSU?

Originál.

BOSU je produkt, ktorý definoval celú novú kategóriu športových pomôcok. Názov BOSU zľudovel a pod týmto označením občas nájdeme aj pololopty od alternatívnych výrobcov.

Keď píšem tieto riadky, americký výrobca má v ponuke 3 verzie svojej balančnej pomôcky. HOME, PRO a ELITE. Nebolo to tak vždy.

BOSU PRO

Toto BOSU prišlo na trh ako prvé. Volalo jednoducho BOSU a v preklade skratka ukrývala posolstvo „oboma stranami hore“. Bolo robustné a univerzálne. Pamätám si, keď stálo okolo 300 dolárov. Mal ho len tréner, ktorý chcel byť IN, lepšie fitko alebo klub.

Minimum reklamácii, žiadne kompromisy. Doposiaľ je určené pre komerčnú sféru. To znamená fitnesscentrá, kluby, školy a pre trénerov.

Keďže bolo drahé, nasledovala verzia pre domáce použitie.

BOSU HOME

HOME mám aj ja a slúži dlhé roky. Je určené predovšetkým pre domáce, individuálne použitie. Z osobnej skúsenosti však môžem potvrdiť, že zvládne oveľa viac. Domáca verzia bola tak úspešná, že spôsobila zníženie predaja PRO verzie. Dokonca aj vo fitnesscentrách. To viedlo k zníženiu ceny pôvodného BOSU a premenovanie na PRO verziu.

BOSU ELITE

Každý výrobca sa snaží zaujať niečim novým. Inovovať svoj produkt a oslniť zákazníka. Problém nastáva, keď je predchodca v podobe PRO verzie tak dobrý. Ako inovovať fúrik?

Áno, ELITE má vyššiu robustnosť (nosnosť). Ale dostatočnú mal aj predchodca. Hrubšia stena duše zároveň mení balančné vlastnosti. Eliminuje drobnú nestabilitu (pri cvičení na boso) a o tú podľa mňa pri balančných pomôckach ide.

Pochváliť musím spodnú, rovnú časť. Je po celej ploche pogumovaná. To oceníte, keď sa vyzujete do ponožiek. Hladký plast HOME a PRO verzie sa šmýka. Celoplošná guma je trvácnejšia ako gumené protišmykové štuple. Tie sa pri nešetrnom zaobchádzaní môžu po čase zbrúsiť.

Ako je to s reklamáciami?

Drvivá väčšina predaných BOSU je HOME. Preto neprekvapí, že percento reklamovaných HOME je väčšie. Na PRO a ELITE reklamácie prakticky nie sú.

Najčastejším problém je vyskočenie modrej duše z čierneho plastového rámu. V 99 % prípadoch je to spôsobené prefúknutím BOSU. Stačí povoliť matice, po stranách dušu zasunúť a opäť spojiť.

Ojedinele sa objavujú chybné výlisky.

Napodobeniny

Školský šport nemá veľa peňazí a preto sa často hľadá najlacnejšia alternatíva. Platí to aj tu. Na trhu je množstvo napodobenín. Nemali by sa nazývať BOSU, ale balančné pololopty.

BOSU má množstvo patentov a patrí tam aj názov (ochranná známka). Tvar a umiestnenie prvkov má svoje opodstatnenie a funkčnosť. Aby konkurent mohol predávať alternatívny produkt, musí niečo zmeniť. Odlíšiť sa. Väčšinou je to na škodu. Stretol som sa s pololoptami s prehnaným oblúkom. To znemožňovalo správne cvičenie.

Najčastejšie sú nekvalitné materiály

Na Sportujeme.sk som alternatívnym pololoptám dál v predaji opakovane šancu. Tento rok som si povedal dosť. Vyvrcholením je tento článok. Aby alternatívny výrobca zaujal, ide tvrdo po cene. Väčšinou na úkor kvality. Tomu zodpovedal aj počet reklamácii.

Myslím si, že sa očakáva, že sa na pomôcke doma párkrát zacvičí a potom zapadne prachom pod posteľou. Vo videu uvádzam dva príklady z praxe.

Takže aké BOSU do školy?

Po dlhoročnej osobnej skúsenosti by som si rozmyslel nákup napodobenín. Predovšetkým do školského prostredia, kde je dôležité, aby športové vybavenie slúžilo dlhé roky. Radšej by som kúpil originál a menej kusov. Alebo úplne iné športové vybavenie.

Ja sám mám BOSU HOME. Nemám proti nemu výhrady. Ak telocvikár ustriehne zaobchádzanie s vybavením, je to dobrá voľba. Ak má na to škola rozpočet, BOSU PRO je bez kompromisov.

BOSU ELITE je predražené. Má hrubú stenu duše, čo mení balančné vlastnosti. To podľa môjho názoru nie je ideálne pre telesnú výchovu a školský šport.

Máte na školách BOSU alebo balančné pololopty? Podeľte sa o cennú skúsenosť z praxe.

 

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Sport-Thieme Volley Volejbalová penová lopta

28,00 €

Sport-Thieme Volley Volejbalová penová lopta Kúpiť

Sport-Thieme Podlahové vyznačovacie pásky Farba: Červená

14,90 €

Sport-Thieme Podlahové vyznačovacie pásky Farba: Červená Kúpiť

Sport-Thieme Podlahové značky kruhové 23cm Farba: Žltá

4,50 €

Sport-Thieme Podlahové značky kruhové 23cm Farba: Žltá Kúpiť

Odoberajte telocvikárske novinky

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba

Štítky:,

ODOBERAJTE TELOCVIKÁRSKE NOVINKY

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne :)

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba.