Cvičenia s padákom na hodine telesnej výchovy na 1. stupni ZŠ

Cvičenia so psychomotorickým padákom sú o pohybe, ale predovšetkým o pozitívnych emóciách, ktoré deti pri aktivitách zažívajú.

V spolupráci s Tréneri v škole sme si pre vás pripravili ukážku cvičení s padákom na hodine telesnej výchovy na 1. stupni základnej školy.

Zoznámenie sa s padákom

Na začiatku hodiny sa deti posadia do kruhu a zoznamujú sa s padákom. Robia najprv malé vlny, potom stredné a napokon najväčšie vlny. Jednotlivo prechádzajú po vlnách na opačnú stranu kruhu. Deti sa osmeľujú a môžu si vybrať, kedy a po akých vlnách prejdú. Telocvikár dbá na to, aby neprechádzali po najväčších vlnách.

Medúza

Medúza je cvičenie, ktoré majú deti veľmi rady. Žiaci plachtu dvíhajú čo najvyššie a potom opäť spúšťajú dole. Úlohou detí je, prebehnúť pod plachtou na druhú stranu. Ideálne skôr, ako padák klesne a uväzní žiaka.

Učiteľ vyzýva deti, ktoré majú prebehnúť.  Najprv jednotlivo, potom môže hovoriť farby. Napríklad vymenia sa deti, ktoré držia padák za červenú farbu.

Dajú sa využiť farebné rozlišovačky, alebo farby padáka, kde sa deti držia.

Točenie sa s padákom

Deti sa chytia jednou rukou za padák a spoločne začnú kráčať a potom bežať okolo. Raz na jednu stranu, potom na druhú stranu.

Deti sa hýbu a zároveň zabávajú. Jedná sa o doplnkové cvičenie, ktoré nevyžaduje veľa času.

Zakrývanie sa pod padákom

Na premostenie medzi cvičeniami sa dá využiť zakrývanie sa pod padákom. Deti padák zdvihnú čo najvyššie a potom sa pod neho spoločne schovajú. Skôr, ako plachta na všetkých padne.

Je to o zábave a emóciách. Deti sa naštartujú do ďalších cvičení.

Mexická vlna s padákom

Prvý žiak spraví drep a stiahne padák dole. Postaví sa a spolužiak po jednej z jeho strán spraví to isté. Deti robia drepy reťazovo do kruhu a rozhýbu padák až vznikne mexická vlna.

Veľa cvičení so psychomotorickým padákom je o spolupráci. A toto je jedno z nich. Aby mexická vlna mohla vzniknúť, chce to správne načasovanie a spoluprácu. Ako môžete vidieť na videu, pri menších deťoch to nie vždy musí ísť. Ale zábava tam je!

Deti posilňujú a ani o tom nevedia 🙂

Psychomotorický padák a loptičky

Deti sedia v kruhu okolo padáka. Telocvikár hodí na plachtu tenisovú loptičku a žiaci sa snažia spoločne padák dvíhať tak, aby loptička prepadla cez stredový otvor preč. Ak sa im to podarí, učiteľ pridá postupne viac a viac loptičiek.

Okrem loptičiek môžete použiť aj iné predmety, ktoré sú dostatočne malé na to, aby prepadli cez stredový otvor padáka. Rozdielna hmotnosť, tvar a veľkosť predmetov spôsobí, že hra bude koordinačne náročnejšia.

Toto cvičenie je o spolupráci. Telocvikár zdôrazňuje, že deti pracujú ako tím. Všetky chyby a úspechy sú spoločné.

Aj toto video vzniklo vďaka podpore telocvikárov, ktorí nakupujú na Deivo.sk. Ďakujem. V sekcií Voľný čas nájdete aj psychomotorické padáky. 

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Sport-Thieme Vozík na lopty

199,00 €

Sport-Thieme Vozík na lopty Kúpiť

Sport-Thieme Detská atletická prekážka KIDS

89,00 €

Sport-Thieme Detská atletická prekážka KIDS Kúpiť

Sport-Thieme Rozlišovací dres Farba: Červená 50x60 cm Deti

4,80 €

Sport-Thieme Rozlišovací dres Farba: Červená 50x60 cm Deti Kúpiť

Odoberajte telocvikárske novinky

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba

ODOBERAJTE TELOCVIKÁRSKE NOVINKY

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne :)

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba.