Cvičenia s reakčnými svetielkami BlazePod? Intenzívna telesná výchova a zábava v jednom

Čo sú BlazePod a ako ich používať na telesnej výchove? Pozrite si video 🙂

Reakčné svetielka predstavujú nový technologický prírastok ako zatraktívniť hodiny telesnej výchovy. Interaktívne svetlá sú zábavný a motivačný faktor, prečo deti dokážu podať lepší športový výkon.

Čo sú BlazePod reakčné svetlá?

BlazePod reakčné svetlá sú malé, prenosné disky, ktoré kombinujú svetelný a zvukový podnet. Vďaka tomu dokáže telocvikár žiakom vytvoriť veľké množstvo cvičení a pohybových hier.

Reakčné svetlá BlazePod zlepšujú:

 • reakčné schopnosti
 • koordináciu a orientáciu v priestore
 • celkovú fyzickú kondíciu študentov
 • rozvíjajú tímovú spoluprácu
 • motivujú deti k lepším výkonom

BlazePod-y sú dotykové a každé svetlo obsahuje viacfarebné LED diódy. Ak sa ich žiak dotkne rukou alebo nohou, zhasnú. V aplikácii v mobilnom telefóne si učiteľ môže vybrať z množstva cvičení alebo si nastaviť tie svoje.

Ako využiť reakčné svetielka na hodine telesnej výchovy?

Ďakujem za pozvanie na Gymnázium Hlinská v Žiline, kde reakčné svetielka na telocviku využívajú. Vzniklo video s rôznymi ukážkami:

Rozohriatie

Žiaci stoja v strede kruhu a BlazePod-y sú rovnomerne okolo nich. Každý študent má pridelenú svoju farbu. Keď sa rozsvieti tá jeho, čo najrýchlejšie ju musí stlačením BlazePod-u zhasnúť.

Na záver časového intervalu nasleduje vyhodnotenie. Vyhráva žiak, ktorý stihol stlačiť svoju farbu najviackrát.

Rozvíja sa reakčná rýchlosť, orientácia v priestore, schopnosť vyhýbať sa súperom a kondícia.

Interval vo videu bol nastavený na 30 sekúnd. Ak má učiteľ veľa detí, môže skrátiť interval pre štvorice, napríklad na 20 sekúnd.

Tip: Základná sada má 6 svetielok. Ak má škola väčší rozpočet, dajú sa zaobstarať aj väčšie sety, vhodnejšie pre viac žiakov.

Posilňovanie v kruhu

Študenti stoja v kruhu a uprostred sú reakčné svetlá. Telocvikár určí, čo majú žiaci na svetelný podnet vykonať. V našom videu to bolo:

 • Modrá – drep
 • Ružová – angličák
 • Žltá – panák
 • Fialová – výskok s vysokými kolenami

Svetlá sa rozsvecujú náhodnými farbami a žiaci podľa toho cvičia. Výhodou tohto kondičného cvičenia je, že môže cvičiť naraz celá trieda. Posilňovanie v kruhu sa tak ideálne hodí do začiatku hodiny telesnej výchovy.

Agility behy

Telocvikár rozmiestni BlazePod-y po telocvični tak, aby tvoril dráhu. Žiak sa pohybuje medzi stanovišťami určeným pohybom. Napríklad šprint vpred, beh bokom, vzad, atď.

Vždy sa rozsvieti len jedno svetlo. Žiak sa k nemu musí čo najrýchlejšie dostať a dotykom ho vypnúť.

Rozvíjame obratnosť, orientáciu, rýchlosť, kondíciu…

Tip: Aby boli reakčné svetlá rozostavené správne, je dobré si dopredu v telocvični vymerať a nalepiť značky. Potom ich už len položíte na správne miesto. Šetrí to čas, a bude to spravodlivejšie k výkonom všetkých žiakov.

Rýchlosť reakcie v podpore ležmo

Posilňovacie cvičenie, pri ktorom je dvojica v podpore ležmo oproti sebe. Ich úlohou je čo najrýchlejšie stláčať svetlá. Náročnosť sa dá určovať:

 • jedna spoločná farba pre oboch
 • každý stláča len svoju farbu
 • každý žiak má samostatne farbu pre svoju pravá a ľavú ruku

Rotácia v podpore ležmo na BOSU

Žiak udržuje Plank s oporou o BOSU. Okolo neho sú rozmiestnené reakčné svetielka. Tak, ako sa rozsvecujú, musí v doske rotovať. Stlačiť BlazePod môže až vtedy, keď je k danému svetlu čelom.

Dvojice s loptami alebo medicinbalmi

Po obvode kruhu sú pravidelne rozmiestnené reakčné svetlá. Uprostred kruhu sú dvojice, prípadne trojice. Každý tím má svoju farbu. Ich úlohou je prihrávať si a čo najrýchlejšie loptou stlačiť svetlo s ich farbou. Ako náhle to spravia, rozsvieti sa po obvode kruhu iné svetlo. Opäť sa musia postaviť k tomuto BlazePod-u, prihrať si a svetlo stlačiť. Tím, ktorý za časový interval vypne viac svetiel, vyhráva.

Hrať sa dá s loptami, overbalmi, ale aj medicinbalmi. Hra rozvíja rýchlosť, priestorovú orientáciu, schopnosť vyhýbať sa súperom a spolupracovať.

Využitie posilňovacích gúm

Žiak je priviazaný expandérom o rebrinu. Okolo neho sú rozmiestnené reakčné svetlá. Po stanovený čas sa snaží stláčať svetlá.

Využitie prekážok

Je na telocvikárovi, ako rozostaví prekážky.

Môže rozvíjať skočnosť a svetlá využiť ako motivačný faktor. Rovnako si môže pre deti pripraviť aj prekážkovú dráhu. Stláčať sa dá rukou alebo nohou.

Člnkový beh

Ešte nikdy neboli žiaci tak motivovaní behať člnkový beh, ako po pridaní svetielok. Veľkým plusom je okamžitá spätná väzba, ktorú získajú z aplikácie na mobilnom telefóne.

Crossfit s BlazePod-mi

Je na každom telocvikárovi alebo trénerovi, aké využitie pre BlazePod nájde. Ako môžete vidieť vo videu, svoje miesto nájdu reakčné svetlá aj v intenzívnom CrossFit tréningu na hodine telesnej výchovy.

BlazePod Výhody

 • veľmi veľa možností využitia
 • výborný motivačný faktor
 • perfektné aj na večerný tréning na štadióne, keď je málo svetla 🙂
 • naozaj robustné prevedenie, takže v školskom prostredí by malo prežiť

Nevýhody tejto športovej pomôcky

 • Zatiaľ sa jedná o relatívne drahé zariadenie. Nie každá škola si ho bude môcť dovoliť.
 • Základný set obsahuje len 6 svetielok. To môže byť pre veľké skupiny detí málo. Dá sa však využiť ako stanovište s doplnkovými aktivitami.
 • Počas natáčania sa nám BlazePod „sekol“. Skrátka, prestali reagovať na dotyk. Pomohol reštart. Toto je riešiteľné a update aplikácie alebo firmware to určite vyrieši.

Ďakujem všetkým telocvikárom,

ktorí nakupujú na Deivo.sk a umožnili mi tak pre vás vytvoriť aj toto video. Verím, že Vás inšpirovalo k lepším hodinám telesnej výchovy. Vidíme sa pri novom videu 😉

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Sport-Thieme Florbalový set Flow 95 - 12 hokejok (6+6) + 6 lôpt

245,00 €

Sport-Thieme Florbalový set Flow 95 - 12 hokejok (6+6) + 6 lôpt Kúpiť

Sport-Thieme Futbalová tréningová lopta Veľkosť: 4

19,90 €

Sport-Thieme Futbalová tréningová lopta Veľkosť: 4 Kúpiť

Deivo Tričko Telocvikari.sk Variant: L Modré

9,90 €

Deivo Tričko Telocvikari.sk Variant: L Modré Kúpiť

Odoberajte telocvikárske novinky

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba

ODOBERAJTE TELOCVIKÁRSKE NOVINKY

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne :)

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba.