Mölkky je kolková hra, ktorá zabaví cvičiace aj necvičiace deti

Prvý krát som sa s hrou Mölkky stretol pred niekoľkými rokmi na výstave v Nemecku. V tom čase táto hra nebola na Slovensku veľmi známa. V súčasnosti sa však už hráva a má aj svoj zväz.

Zamestná aj necvičiacich žiakov

Na to, aby ste si túto klasickú kolkovú hru z Fínska zahrali, stačí drevená Mölkky sada. Hra sa hodí na školské ihrisko, do družiny, alebo školy v prírode. Výborne zamestná aj necvičiacich žiakov.

Mimo škôl sa hráva v parkoch, na rôznych spevnených povrchoch ako sú petangové ihriská, ale aj na plážach.

Hrať môžu jednotlivci proti sebe, alebo tímy. Naraz môže hrať aj viac tímov, napr. 3. Hra je však najzábavnejšia, ak proti seba súperia 2 tímy po 3 hráčoch.

Mölkky stručné pravidlá

Hráč hádže na kolky a snaží sa ich zhodiť. Koľko kolkov zhodí, toľko bodov získa. Ak však zhodí len jednu kolku, pripíše si toľko bodov, koľko je na nej uvedené.

Tieto body musia deti zapisovať a počítať. To je matematický bonus 🙂

Počítajú sa len úplne zhodené kolky. Ak sa kolka opiera čiastočne o inú, nezarátava sa ako zhodená. Kolka musí celým svojím bokom ležať na hracej ploche.

Hra končí, ak sa tímu podarí dosiahnuť 50 bodov presne. Ak sa táto hranica prekročí, napr. 51, tím sa vracia na skóre 25. Od tejto hranice sa opäť snaží dosiahnuť presne 50 bodov. Komu sa to podarí ako prvému, vyhráva.

Ako šach

Čím je skóre 50 bližšie, tým viac hráči musia premýšľať, aké čísla potrebujú zhodiť na uzavretie hry. Rovnako sa môžu pokúsiť kaziť hru súperom, aby nezískali ľahko potrebné číslo.

Molkky sa nedávajú vždy na rovnaké miesto. Podobne ako v curlingu, každý hráč strieľa na novú zostavu.  Kolky sa postavia sa tam, kde boli zhodené. Vždy číslom k hráčovi.

Platí pravidlo, že ak tím 3 krát za sebou nezíska ani bod, prehráva. Na turnajoch sa zaviedlo pravidlo, že hra môže mať maximálne 21 hodov. Po ich uplynutí hra končí. Je to dôležité z organizačných dôvodov, ale aj aby sa skóre 50 zbytočne neprestrelovalo a hra mala spád.

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

BMI meracie pásmo Dĺžka: 20m

42,70 €

BMI meracie pásmo Dĺžka: 20m Kúpiť

Sieťka na lopty Variant: Sieť na 15 lôpt

15,90 €

Sieťka na lopty Variant: Sieť na 15 lôpt Kúpiť

Gymnastický kruh Sport-Thieme Dĺžka, Farba: 60cm, zelená

12,00 €

Gymnastický kruh Sport-Thieme Dĺžka, Farba: 60cm, zelená Kúpiť

Odoberajte telocvikárske novinky

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba

ODOBERAJTE TELOCVIKÁRSKE NOVINKY

Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne :)

Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.

Upss. Nastala chyba.