Kde boli tam boli šedivé paneláky a pri nich parkoviská bez áut. Na nich sa hrali deti z celej ulice dnes už zabudnuté hry. A o nich bude nová séria retro telocviku. Ako prvá sa vám predstaví alebo pripomenie skákacia hra Slimák.
Kriedou nakreslíme slimáka, aby mali deti kde skákať
Určíme poradie v akom budú deti skákať a ideme na to.
Prvý žiak začne skákať políčka slimáka. Je na ňom, či na pravej alebo ľavej nohe. Musí skočiť do každého prázdneho políčka.
Úlohou je preskákať bez chyby až do stredu slimáka
Počas skákania nesmie hráč stúpiť na čiaru. Nesmie si vymeniť nohy alebo zastaviť. Deťom však dovoľujeme robiť medziskoky uprostred políčka.
Ak zvládne preskákať celého slimáka, nakreslí si do jedného z políčok svoj domček. Výber je na ňom.
Za domček sa považuje jeho značka. Je na žiakovi, aký symbol si vyberie. Môže to byť srdiečko, krížik, smajlík a podobne.
Od tohto momentu môže vo svojom domčeku zastať a oddychovať na dvoch nohách. Jeho spolužiaci musia cudzie domčeky preskakovať a to im sťaží cestu do cieľa uprostred.
Jeden skáče, ostatní rozhodujú
Ak deti neskáču, kontrolujú akúkoľvek chybu – šliapnutie na čiaru, vynechanie políčka, nepreskočenie cudzieho domčeka.
Skákacia hra Slimák sa hrávala rôznymi spôsobmi
- Hráč skáče slimáka opakovane, až kým neurobí chybu. Po každom úspešnom preskákaní si nakreslí jeden domček. Tento variant v školskom prostredí neodporúčam. Ak hru hrá veľa detí, posledné z nich by už nemali kam skočiť.
- Deti majú jednu šancu na preskákanie Slimáka. T.j. striedajú sa po každom pokuse. Úspešnom, či neúspešnom. Tento variant je pre väčšie skupinky spravodlivejší a zábavnejší.
Na začiatku nekreslíme domčeky hneď vedľa seba
Aby sa hra sťažovala postupne, musia sa kresliť domčeky tak, aby neboli hneď vedľa iného domčeka. Až keď už taká možnosť nie je, môže si žiak nakresliť domček aj do políčka susediaceho s iným domčekom. Nerozhoduje pritom, koho to je domček.
Víťaz hry Slimák
Víťazom sa stáva žiak, ktorý ako posledný dokáže ešte preskákať Slimáka bez chyby. Spravidla je to hráč, ktorý má najviac domčekov. Tie mu pomáhajú v skákaní a súperom hru naopak sťažia.
Tip: Skákanie cez gumu
Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží
Odoberajte telocvikárske novinky
Telocvikárske novinky do vášho emailu. Nech vám nič neunikne 🙂
Ďakujeme za prihlásenie sa na odber. Teraz vám príde email, v ktorom je potrebné odber ešte potvrdiť.
Upss. Nastala chyba
Vediem Telocvikari.sk a Deivo.sk. Som absolvent FTVŠ UK (Atletický tréner a učiteľ telesnej výchovy a sociálnej pedagogiky). V súčasnosti sa naplno venujem Telocvikari.sk o.z. a podnikaniu. Pomáham telocvikárom a školám s výberom športového vybavenia na kľúč.
Tel. kontakt: +421 908 057 775